Когато поемем по пътя на правилното хранене, често възниква въпросът с какво да заменим любимите храни, които вече се налага да избягваме.

За вредата от рафинираната захар се говори отдавна. Лекарите твърдят колко ненужен е този продукт в нашето меню и настояват да го заменим с по-полезни алтернативи. Ако искаме да се погрижим за своята фигура и да свалим излишните килограми, ако искаме да подобрим състоянието на кожата си, ако сме болни от диабет или имаме алергии, първото нещо, което ни препоръчват, е да изключим сладките храни. Освен това бялата захар повишава кръвното налягане и предизвиква сърдечносъдови заболявания и инсулт.

Неприятен факт е, че още щом вземем решение да отстраним от менюто си продуктите и храните с висока концентрация на захар, организмът ни започва упорито да се съпротивлява и мисълта за нещо сладичко става все по-натрапчива. Но нещата не са толкова трудни, както изглеждат на пръв поглед. Трябва просто да не забравяме, че на всеки продукт може да се намери вкусен и полезен аналог, който няма да прибави излишни сантиметри към талията или да влоши здравословното ни състояние.

Потребителите на форум BG-Mamma обменят размисли, опит и съвети по този въпрос в темата Как да подсладим живота си здравословно? (Или с какво да заменим захарта в сладкишите?).

„Аз често заменям захарта или с мед, или с плодове, но действам на око. Днес правих сладкиш за детето, който подсладих само с райска ябълка и обикновена ябълка. Гледам, че се хареса. Аз не ям брашно и плодове и не ги пробвам.“

„Аз и майка ми правим сладкиши само с малко мед, кафява захар или захар от фурми. Винаги слагаме малко количество и пак се получават вкусни. Но трябва да си напаснете количествата според вашия вкус. Лично аз купешки десерти вече не мога да ям, става ми лошо, чак ми се гади  от захар и сладост.“

„В кафето слагам 1,2 г стевия на прах, което според опаковката е 4 г захар.

В нета пише, че 1.5 ч.л. еритритол се равняват на 1 ч.л. захар.“

„Има също и петмез от фурми, във формата на сироп, който става за подслаждане, кокосова захар, мед, кленов сироп, пюре от плодове, банан…“

„Първо, е абсолютно невярно, че на тялото му е все едно дали получава захар от бяла захар, или от фурми, сушени плодове, плодове, мед, или какъвто и да било друг източник.

Не е препоръчително да се пече с мед, защото полезните вещества от меда се разпадат след 40 – 45 градуса. Има спор дали след това става токсичен, или просто толкова вреден, колкото и бялата захар.

Относно подсладителите – най-сполучливи са стевията (която обаче има специфичен вкус), еритритолът и ксилитолът. Последният е най-подходящ за приготвяне на джелато (консистенцията се получава по-сполучлива, отколкото с еритритол по мое мнение). Тези три подсладителя по никакъв начин не вдигат нивата на кръвната захар в организма (ако това е целта).“

„След много експерименти за мен най-добрата комбинация /с най-близък до захарта вкус/ е еритритол и стевия. Ако в рецептата е посочено 100 г захар, слагам 90 – 100 г еритритол и 5 – 6 капки стевия, задължително опитвам тестото, все пак всичко е въпрос на вкус. Не всички десерти обаче се получават със заместител на захарта, еритритолът по-трудно се разтваря и кристализира, например домашен течен шоколад с еритритол има зърнеста структура, не е кадифено гладък и леко хруска, както и белтъците не могат да се разбият на гладък, лъскав сняг с еритритол, остават по-меки. Но за кремове и кексове е супер.“

„Купих си еритритол. Правих фалшив крем карамел с него и 100 г подсладиха чудесно крема. Другия път ще пробвам в комбинация със стевия. Кафето свикнах да го пия със стевия (на прах) и ми е ок.“

„За съжаление, повечето естествени подсладители като мед, сироп от агаве и кленов сироп не са много по-различни от захарта… Доколкото разбирам, стевия, еритритол и ксилитол са сравнително добри заместители, но все още въздействието им не е достатъчно добре изучено, затова и се препоръчват с умереност /както и мед, кленов сироп и др./.

Общо взето, голяма здравословност в сладкото няма, за съжаление.“

„За мен най-невинните подсладители са плодовете. Не може да се посочи точна пропорция и не се постига същата сладост като на захарта и слава богу – за мен класическите рецепти са гадно сладки и съм принудена да правя сама това, което искам. Дори морковът ми е достатъчно сладък, какво остава за захар и какво остава да предложа нещо индустриално сладко на човек с проблем. С нисък гликемичен индекс е и кокосовата захар, тя е по-слабо сладка.“

„Медът е полезен само в сурово състояние! И то в малки количества на ден, желателно е да се консумира не директно, а разтворен в напитка или храна, която не е гореща.“

„При кекс с ябълки захарта не трепна (по правилата за измерване). Същата рецепта, но с фурми, беше като кекс със захар, тъй като захар и фурми имат близък ГИ.“

„В рецептите не можеш да заменяш захар с нещо друго ей така – променя се целият състав, процентът сухо вещество… и като цяло сместа със заместителя на захар не се държи по същия начин. Не става само махаш захарта – слагаш фурми или стевия – и готово… Ако захарта се намали с около 50-60-70% (не се премахне изцяло), а се добави подсладител – стевия, сукралоза, еритритол – може да се получи по-добър баланс в сладостта, отколкото ако изцяло се премахне.

Няма за момента подсладител, който изцяло да имитира вкуса на захарната сладост, затова се прибягва до различни комбинации. (Част от работата ми е, правили сме доста опити с производители на различни продукти.)

Еритритол самостоятелно няма да даде достъчно сладост, тъй като е по-малко сладък от захарта, но може да се ползва в комбинация – защото е обемен подсладител и дава сухо вещество (което отнемаме, като махнем захарта).

Добри резултати има и с малтитол.

Когато ползвате стевия и подобни – гледайте какво друго съдържа, защото обикновено в магазините продават смеси (за да докарат цена) – в чист вид с максимална сладост (Ребаудиозид A 97) или сукралоза (без примеси на нишесте или еритритол) – трудно … или доста скъпо. Затова може би невинаги се получават очакваните резултати.

Вкъщи сладкишите ги замествам на 50% и добавям стевия. Почти не са ме хванали до момента.“

„Най-добре е да замени захарта с комбинация от качествени еритритол и ксилитол. С този вариант ще стане доста вкусно. Най-идеално (здравословно) е само с еритритол, но тогава ще се усеща, че не е захар.“

„Аз свикнах със стевия в кафето, еритритол в „сладкишите“ и малко тахан, хляб с бадемово брашно и т.н. Да, малко е странно в началото, но се свиква. Целта е да огранича въглехидратите (картофи, ориз, тесто и т.н.) и сладкото.“

„Аз имам личен и съвсем пресен опит с тоталното спиране на захар и плодове. Замених ги с еритритол, комбиниран с ксилитол и резултатите са невероятни.“

„Аз свикнах с еритритол и стевия. Изобщо не е толкова лош вкусът. Е, не е като захар, ама се свиква. Стевията дава на кафето приятен вкус, а еритритол ползвам в сладкишите.“

„Всичко заменям аз. Отказах напълно захарта по здравословни причини. Аз се пренасочих към рецепти с еритритол, бадемово и кокосово брашно. Идеята е да намаля въглехидратите и да спра захарта.“