Детето иска рибки. Събира се семейният съвет и решава – защо пък не? Представяте си малък аквариум с 2 – 3 рибки, които в случай на внезапна гибел лесно могат да бъдат подменени, без това да накърнява отънелия семеен бюджет. Рибките са малки, тихи, нямат нужда от разходка, не ядат много, поддръжката им е евтина…

Така ли е на практика? Вижте какви полезни съвети дават на начинаещите акваристи нашите потребители в темата Рибки за начинаещи:

„Кратки стъпки за старт на аквариум:
1. Взимате аквариум.
2. Миете я хубаво само с вода.
3. Изсипвате грунд (измит на течаща вода 3 – 4 пъти)
4. Пълните вода, като струята се изсипва в чиния, за да не се размътва дъното.
5. Напълнили сте аквата.
6. Посадете растения. Просто ги забивате в грунда.
7. Слагате техниката (нагревател, термометър, вътрешен филтър, помпа, лампа).
8. След 1 седмица от стартирането пускате първите риби 5 – 6 броя, по-нататък повече.
9. Честито. Готови сте.“

„За аквариум – аз имам такъв, който е три в едно – има си помпа, филтър и капак отгоре. Така не се наложи да се снабдявам с допълнителни джаджи – само камъчета и водорасли.“

„Трябва ти аквариум, да речем 20 литра, за да не е нито много, нито малко. Грунд, аератор, да речем едно-две живи растения, две-три гупи като най-лесни и красиви, нагревател и лампа, разбира се и храна. Според града и наличността може да излезе между 30 и 50 лв. да речем.“

„Аквариумът може да е и 10 – 20 л. Трябва му вътрешен филтър или поне аератор с гъба, нагревател за по-хладното време, термометър, осветление.
Риби – живородки и сом. В 10 л 3 – 4 живородки и един сом са достатъчни.
Не се слага до радиатор или до прозорец.
Всяка седмица се чисти филтърът и се сменя 20 – 30% от водата с престояла такава.“

„Ние купуваме от зоомагазин гупи, хелери и молинезии (по 2 – 3 лева са). Вземам тях, защото са живородни и за децата се оказва ползотворно да видят как се ражда нов живот. А така и никога не оставаме съвсем без риби – все някоя е родила.“

„За принцеса оптималният вариант е 50 л на рибка. За съвсем малка може да се вземе колба, но бързо ще стане като миниатюрна клетка. Колба от поне 4 – 5 л за една бета е супер – хем не цапат толкова, хем няма нужда от филтрация. Е, и принцесата може без филтър и аерация, но е тегаво.
Най-добре вземи едно аквариумче 10 – 20 л, един аератор с гъба, нагревател и 5 – 6 живородки като по-лесни за отглеждане в малка аква“

„Принцесите (златните рибки) искат много повече и по-студена вода, както и филтрация. Уви, хората масово ги гледат в колби и в един момент се чудят какво да правят.
По принцип вода се сменя веднъж в седмицата, но в малко количество като твоето ще е нужна по-честа смяна.“