Няма жена, която да не обича да се заглежда по терасите, край които минава, и да не се възхити на отрупаните с цвят сандъчета и саксии, привличащи отдалече погледа с пищните си багри. Оказва се, че да превърнем терасата в цветна градина не е никак трудно. Но кои балконски цветя са най-подходящи за тази цел? Вижте кои са най-популярните сред потребителите на форума. Освен своите препоръки, в темата Цветя за терасата те споделят своя опит и дават куп полезни съвети за начинаещите цветари.

Мушкато и сакъзче

„За мен най-красивото цвете за балкона е мушкатото или сакъзчето. Едноцветни саксии/сандъчета от сакъзче, поставени на перваза на балкона. Мушкатото е по-красиво на перваза пред прозореца. В магазините се продават отгледани и е лесно да изберем цвета или цветовете, които ни харесват. Разбира се, има и други цветя, които виреят добре по терасите и са много красиви.“

„Аз  гледам сакъзчета от няколко години на первазите, ние сме в къща. От тях в малко сандъче 2 корена, в голямо – 3. Торя с течна тор един път седмично, лятото поливам всеки ден, макар че сме в планината и не е такава жега като в София, но пак си искат вода. Понякога ги пръскам с пръскалката сутрин и вечер. Цъфтят от май до октомври. “

„Моите лятото са на открита тераса в сандъчета и висят навън. Доста дълги стават и затова есента ги режа за нови резници. Не им слагам мая, а течен тор за цъфтящи – купувам и разреждам във водата, с която ги поливам. Пулверизирам ги редовно с вода, за да се махне прахът от листата, а и така листата не вехнат.“

„Купувам тор за балконски цветя. Само лятото ги поливам с течна тор моите мушката и сакъзи. Сега са на стълбището в блока. Втора година ги слагам там. Въпреки, че входа не се отоплява им е добре на светлината. Зимата ги поливам много оскъдно, ако се сетя. Стоят си там и си зимуват.“

„Важно е корените да са здрави и хубави. Колкото повече се окастрят преди следващия активен сезон, толкова повече енергия имат за нови листа и цвят.“

„Мушкатата могат да се размножат и от гола пръчка, без листа, само вдървената част от растението. Преди време пробвах във влажен пясък, получи се много по-добре, отколкото в торопочвена смеска. А от поставените в чаша да пускат корени не стана нищо – изгниха.“

„Мушкатото предпочита тежките и богати почви ( по магазините смеските са леки). Предпочита слънце, за разлика от сакъзчето, което предпочита полусянка. Най-добре е всяка година да се подновява – младите растения цъфтят по-обилно. Добре му се отразява прищипване на централното връхче, за да разклони още отдолу. “

Петуния

„Купувай сандъчета и като за първа година бих те посъветвала да си вземеш каскадни петунии. Много са красиви, падат като водопад и са много цветни. “

„Всяка година около 30 март слагам каскадни петунии на балкона. Имам много сандъчета, слагам около 50 стръка. Терасата ми е южна, през юли от цветята остават само дръжки и цвят, листата изсъхват. Изрязвам сухите клони и към края на август – началото на септември те си пускат нови свежи листа от основата и се развиват чудесно, докато паднат студовете. “

Латинка

„Латинката също е много подходяща, има каскадна и кичеста като вид, не изисква много грижи. Цъфти цяло лято, а накрая само обираш семената и ще имаш за следващата година.“

 Алпийски флокс

„Алпийски флокс, има различни цветове – издръжлив, не му трябва много дълбока саксия, бързо расте – за две години започна да прелива от сандъчето. Не иска много грижи.“

Винка

„Винката е моят фаворит в балконските растения – цъфти здраво, не боледува колкото петуниите и по-малко сухи листа има за чистене. “

„И аз от миналото лято преминах на винки. Прекрасни цветя, цяло лято цъфтяха като за последно. Много семена паднаха в сандъчетата, надявам се да поникнат и те. Терасата ми е южна и се чувстваха добре.“

„На северна тераса, неогрявани никога от слънце, на баба ми винките бяха полудели от цъфтеж. Пробвай!“

Калдъръмче

„Семенцата на калдъръмчето са много дребни. Сеят се направо върху влажна пръст. Ако са прекалено дълбоко, може и да не поникнат.“

„Моите калдъръмчета се самозасяват всяка година сами на външна тераса. Семето е зимоустойчиво и си покълва, като се постопли времето. Не го покривам с пръст и никакви грижи не полагам, освен поливане като поникне.“

Хибискус

„При хибискусите цъфтят младите клонки по върховете. Затова се подрязват, за да се предизвика растеж на млади клонки, а и да се оформи красива корона. Естествено, клонките изискват време, за да се развият до степен цъфтеж… Особено, ако хибискусите се изнасят навън за лятото, по-правилно е да се подрежат есента. Обикновено след внасяне цъфтежът спира и тогава се режат.
При подрязване, за да оформиш красива корона, имай предвид, че хибискусите разклоняват по-слабо от други храсти, с по-малко на брой нови клонки , предимно по върховете, под отреза.  “

„Има едно правило, храстите не се режат по време на цъфтеж. Типично, храстите се подрязват след края на цъфтежа. Но трябва да се съобрази и климата, за да не се предизвика израстване на млади недозрели клонки през студен сезон. “