Орхидеите – едни от най-красивите цветя, които човек може да отглежда у дома. Макар да са сравнително лесни за обгрижване, те все пак имат някои специфични изисквания, за да растат здрави и да цъфтят богато и продължително. В темата „Нашите орхидеи“ във форума можете да прочетете безброй съвети и тънкости за отглеждането на нежните цветя, а всеки въпрос на начинаещия любител на орхидеи получава там своя отговор.
Тук публикуваме някои от най-ценните препоръки на нашите потребители.

Поливане

„Орхидеите не се поливат отгоре, а целите им саксии се накисват за няколко минути или внимателно се полива с лейка в сакцията, но не върху самото растение. Причината за това е, че попадането на вода в центъра на розетката (листата) може да предизвика изключително бързо загниване и смърт на орхидеята. Ако случайно там попаднат капки вода, непременно ги подсушете с памучен тампон или домакинска хартия. Листата по дължините може да забърсвате с влажна кърпа“

„Пръскайте въздушните корени с вода в пулверизатор през по-топлите месеци. Накисване веднъж в седмицата и пулверизиране още веднъж са напълно достатъчни лятото. През зимата може и по-рядко“

Цъфтеж

„Орхидеите обикновено цъфтят два пъти в годината. Цъфтежът може да продължи месец и дори много повече.
Когато цветовете окапят, цветоносът може да изсъхне, но може и да остане зелен. Ако е сух – режи! Ако е зелен, ще пусне нови разклонения и пъпки при следващия цъфтеж.“

„Рисково е да се тори по време на започнал цъфтеж, защото това може да попари и убие пъпките или да предизвика по-бързо прецъфтяване. Също не се и пресажда в период на цъфтене.“

Торене

„За концентрацията винаги слагам на око, но всяка тор за орхидеите си има указание, а за кристалоните слагам 1 мг на 1 л..
Балансираната тор има фосфор, азот, калий. По принцип се слага повече калий, за да е по-обилен цъфтежът и да са по дълготрайни цветовете. Аз лично торя с различни торове.

Схемата на торене ми е такава – торя си с тор за орхидеи, а после, като видя цветонос, редувам един път с такава балансирана тор, а другия път с оранжев кристалон (с повече калий е). Също така имам и
бял и червен и зелен и син кристалон. Със син торя като прецъфти, за да може растението да
направи корени и листа и един вид малко почивка, но за около месец. После торя с бял кристалон, като го редувам с тор за орхидеи и като видя събудена пъпка или нов цветонос, почвам оранжевия кристалон.“

Пресаждане

„Никак не е сложно пресаждането. Важното е да не ги нараняваш като ги вадиш от саксията, но пък не е и фатално.

Независимо каква е орхидеята, принципът е следният – изтърсваш от почвата и почистваш от налепени дунапренчета, сфагнум и корички по корените. Това става по-лесно, като първо ги намокриш под течаща вода за няколко минути. При фаленопсисите здравите корени позеленяват. Бели са тези, до които не е достигала светлина. Опипай ги и ако са твърди, не ги режи. Остави ги на мира.
Премахва се само веламена (кожичката, обвивката) на кафявите корени. Изхлузваш я, като хващаш отгоре и дърпаш, за да остане обаче жилката на корена, която е като конец за шиене.

Следващ етап е пръскането на корените с някакъв фунгицид. Ползвам Купроцин и Топсин (по-рядко). От първия се прави бледо син разтвор. Омокрят се обилно. Орхидеята се оставя да престои поне една нощ без почва.
Последен етап – сади се в кори или кори и сфагнум, като може да се добави
естествения фунгицид – дървени въглища (натрошени, половин шепа е
достатъчна), дренаж – стиропор, ако саксията не е от специалните за орхидеи.
Не се полива поне 5-6 дни ако помещението, в което ще се отглежда е студено.“