Знаехте ли, че българските деца по статистика са сред най-засегнатите в Европа от проблема наднормено тегло? Данни от преди три години сочат, че у нас 30% от децата са с килограми над нормата, а при 13% проблемът се е задълбочил и вече говорим за затлъстяване.

Дистанционното обучение и залежаването вкъщи дадоха на нас, родителите, още една причина да се притесняваме. Лишени от движение и залепени за екраните, децата ни повече отвсякога имат нужда от здравословен, балансиран и адекватен избор на това какво слагаме в чиниите им. За храненето и други фактори, свързани с детското напълняване, ви предлагаме една извадка от различни гледни точки и полезни стратегии, споделени във форума.

От дете у нас имаше правилото, че се яде, когато е време за ядене т.е. закуска, обяд и вечеря. В останалото време можеше плодове, колкото и когато искам, но то колко ябълки ще изяде едно малко дете… От днешна гледна точка съм благодарна на майка ми, че почти не е купувала сокове, вафли и други купешки сладкиши, че не ме е насилвала да ям, че не е имало какво да ям между храненията и да си развалям яденето, бъркайки в шкафа, както и че колкото и да не обичаше да готви, никога не сме яли готова храна (нямаше много тогава, но не е като да нямаше съвсем, особено като бях тийн).

Не изключвайте никоя хранителна група от менюто. Махнете само сладкото и джънка. Нека се храни пълноценно до засищане, но без боклуци.

 „За деца не препоръчват пълно изключване на въглехидратите. Подрастващ организъм е и трябват и въглехидрати, но в ограничено количество.“

„Вкъщи практикуваме ранна вечеря и по този начин успяваме да спестим едно междинно хранене. Дъщеря ми, като всички деца, обича вредните храни, но не прекалява с тях. Хапва и доста салати. Смятам, че като родители леко трябва да мамим децата на моменти, докато се научат да опитват и харесват нови храни. Това, което правя аз, е да променям леко рецептите с оглед да замествам съставки с техните по-здравословни варианти. И храната трябва винаги да е подредена и красива. Все по-често готвим заедно и коментираме съставките.“

„Убедена съм, а и сами написаха много майки, че много от пълните деца почти не ядат вредна храна и имат достатъчно движение, но… са по-пълни от връстниците си. Сравнявайки ги с други техни връстници е направо тъжно като гледаш колко въглехидрати ядат другите, а твоето само гледа жадно и си е пълничко. Убедена съм, че тези майки са положили много усилия, правили са промени в хранене, влачили са по спортове, за това и реагирам остро на нападки и приказки за мързел и липса на самоконтрол.

И за да не бъде просто чесане на клавиатурите моя съвет е – трябва да намерят начин на хранене, който да контролира инсулина на детето. Храненето трябва да е пълноценно и богато. Трябва да е дългосрочно. Движението, разбира се, е важно. Но най-важно е да не се създадат комплекси на детето и да остане завинаги осакатено емоционално.“

„Нискокачествена храна в лавките, а в училищния стол обядът също за нищо не става, защото просто не е вкусно, за здравословно дори не коментирам. Трябва сериозно да образоваме децата си по темата. С голямото ми момиче имам голям успех, разбира, знае, интересува се, когато се случи да не одобря да си купи джънк, не се оплаква, заедно търсим алтернативи. Е, понякога просто си го купува, дете е, важното е , че не прекалява. Малкото е още малко да ме слуша, надявам се там сестра ѝ да ѝ повлияе. Не им е забранено абсолютно нищо, идеята е сами да се научат да правят правилният избор.“

„Спорт, спорт, спорт. Около мен имам поне 4 примера на деца с доста сериозно тегло за възрастта си. На 4-тия месец след началото на редовни тренировки, са преобразени. Като хранителни навици нямат особени промени и ограничения, просто си изразходват това, което иначе трупат на корем и паласки. Моята дъщеря ходи на балет 3 пъти в седмицата по 60 мин. Нямам амбиции да става балерина, искам да има движение. Тренировките им са доста интензивни. После яде като звяр, но по никакъв начин не се отразява на теглото. Просто всичко се изразходва. Ако не си пада детето по спорт тип атлетика, тенис, плуване, танците са също добра алтернатива. Разбира се говорим за случаи без някакво здравословно обременяване.“