Вие сте градски жител и искате да се насладите на „истинския“ вкус на плодовете и зеленчуците, но нямате двор и градина, където да се развихрите? Дори в малкия апартамент можете да си направите малка зеленчукова градина, където да отглеждате различни растения, при това със съвсем малко усилия. Градинка на терасата – едно страхотно развлечение и за вашите деца, които ще имат възможността лично да наблюдават процеса на развитие на растението и да участват в грижите за него – от засяването на малкото семенце до откъсването на узрелия плод.

За целта не са ви нужни особени познания или специални приспособления – само подходящи съдове (саксии или сандъчета), почва, семена или разсад на подправки и зеленчуци и силно желание и ентусиазъм.

Какви плодове, зеленчуци и подправки са подходящи за отглеждане в домашни условия и как да се грижите правилно за тях, ще ви разкажат опитните „градинари“ в темата Идеи за зеленчукова градина на балкона:

„Аз черита миналата година сложих, доста късно обаче, с готов разсад от Женския пазар. Не бяха много, но по 2 – 3 на седмица от корен давах на детето, като бонбонки – контролирано количество.“

Магданозът е много капризен на мен, все хилав ми е ставал, затова и не споменавам за опитите си, босилекът знам, че обича топличко да е, та според мен му е рано. Копър веднъж насях в саксия 12 литра, страхотен стана – здрав, обаче като го налазиха листните въшки нямаше отърване, направо го изскубах и го разкарах. Виждала съм тук в темата обаче страхотен магданоз, та излиза, че може да се гледа в саксия, просто явно аз не се справям добре.“

„При мен пък само магданозът върви от всичко, та го имам за лесен него. И аз не поливам направо с шише, докато са такива кекави, тя водата направо ги смачква, ако е на струя. Иска си да е на светло, но лятото по-добре да не го грее пряко слънцето. В градина най-добре върви под дърво някъде. И ако са прекалено гъсто засяти, си остават хилави такива, нека да има малко място да дишат.

Копърът се надявам тая година да ми е по-успешен, миналата нищо не направих с него. За него имай предвид, че не е както магданоза – все да режеш и все да расте, ще трябва да заложиш няколко „реколти“ поетапно.“

„За магданоза – полей пръстта, леко я претъпчи, че да не потъват семенцата. После просто посоли из цялата саксия. Посоли с почва, пулверизирай. Всеки ден действай с пулверизатора.“

„По-миналата година имах люти чушлета в саксия. Гледах ги в остъклената част на терасата, защото по време на цъфтежа им точно имаше много гъсеници и листни въшки по сакъзите и петуниите ми и за да не ги заразя, не ги изнесох. Те пък се разцъфтяха и аз четох тук в една от темите, и ги опрашвах с клечка за уши, и явно съм се справила успешно, защото доста чушлета имаше, даже си изсуших от тях. С четка за рисуване даже ми се струва, че ще е по-лесно.“

„Забавлявайте се с децата, садете, поливайте, гледайте как расте зелено, дори само това е забавно! Всякакви подправки можеш да си гледаш вътре в саксийка, повечето подправки ще растат и да не е слънчево. Лук и чесън също. За тези растения не ти трябват големи саксии.

За останалите растения ще ти трябва слънчева стая, ако искаш да има добра реколта. Опрашване, както се спомена, трябва да направиш с четка. И си намери някакъв течен тор за зеленчук, ако намериш такъв за домати, той става за всичко останало. Ако сте наистина ентусиазирани да има реколта, може да си вземеш допълнително осветление, в интернет има всичко. Иначе колкото поникне – толкова.“

Бобът иска клечки да се катери по тях – освен ако не е от ниските разновидности. Саксия поне 20 см дълбока, не му трябва много топло, към 15°С му е достатъчно.

Люти чушлета се гледат също лесно, но имай предвид, че те предпочитат топла стая и поне малко слънце, за да вървят добре. Саксия една педя дълбока поне.

За домати и краставици ще ти трябва много светлина, топлина, клечка за опора и още по-дълбока саксия, 30 см. Може да си вземеш дълбоко, дълго сандъче и в него да подредиш няколко растения. Не се отказвай, пробвай, пък каквото излезе!“

„Аз точно от гледна точка на забавата си садя чушлетата, досега съм гледала босилек и мента и си ги ползвах – босилека на капрезе, ментата на лимонада, добивни са ми. Чушлетата ми доставяха удоволствие, страшно високи и зелени стъбла, просто самото усещане на балкона е друго със зеленината. Не мисля, че някой разчита на голямо производство, по-скоро за радост на окото се садят тия неща.“

 „Ментата се разраства според мястото, ако я сложиш в сандъче, ще го напълни. Не се пулверизира, поливай си нормално отгоре в саксията. Белокрилка и подобни винаги може да се появи, както и други вредители. Може да си ги внесеш и с пръстта.“

Люти чушлета стават в изобилие, ако ядете такива неща. Марулки и всякакъв салатен микс листенца може да сложиш някъде, да са в сянка долу до перваза на балкона, от едно пакетче може да се сее няколко пъти за по-дълга реколта. Зелен боб също става идеално, от пръчки му направи „палатка“ да се катери по нея. Див лук/чивес дава много стръкове на малко място. Розмарин, ако ти харесва, идеален е за печени картофки, много бързо расте и мирише приятно.“

„Отскоро засадихме семенца с децата (чесън, магданоз, босилек, черита, корнишони, зелен боб, люти чушлета и ягодки). За моя огромна изненада, само 20 дена по-късно е вече цяла градина. Много бързо растат. Буквално от сутрин до вечер са пораснали видимо. Сега трябва да започна да ги разсаждам в по-големи саксии.“

„И ние с децата засадихме мента, магданоз, риган, люти чушлета и цветя (имаше семенца в кутията течен шоколад).

От миналото лято си отглеждаме лимон и нар.“

„Ние имахме малини в едно голяма саксия и децата си хапваха, бяха 3 корена и си презимуваха три зими без проблем. Ягодите при нас не вървяха. Гледали сме домати и се получаваха супер, розови и биволско сърце, както и някакъв градински. Трябва много поливане, раждаха си много добре в големите саксии.