Ремонтът на дома е скъпо мероприятие, което изисква старателно планиране. Сериозна грешка е, ако той се извършва спонтанно и необмислено, заради което разходите могат да нараснат няколко пъти. При това не става въпрос само за пари, но и за време, сили и нерви.

За някои от нас ремонтът е отлична възможност да се реализират творчески, а за други – ужасно главоболие. Но и в двата случая възникват куп въпроси, които трябва добре да се обмислят преди началото на строителните работи.

За отправна точка могат да ви послужат съветите на нашите потребители, които разказват за проблемите, с които са се сблъскали по време на домашните ремонти, и за техните решения, които след време са се оказали особено удачни:

Много важно е да доуточните с всички майстори кой какво ще прави и след кого.“

„А по отношение на последователността бих те посъветвала първо да се замислиш какво ти харесва в апартамента, в който живееш в момента или преди си живяла. Примерно кое ти е удобно и кое не. Като се прибереш от магазина, имаш ли плот, където да си сложиш продуктите? Или като режеш  продуктите и трябва да ги измиеш, наблизо ли са ти двете зони? Имаш ли достатъчно контакти, удобни ли са ти като височина?

И т.н., докато формираш и напишеш желанията си и почваш да питаш майстор след майстор дали са осъществими желанията ти и на каква цена. Всеки от тях ще те „посъветва“ още нещо и… след като обобщиш и събереш информацията от всички майстори: шпакловчици, електротехника, ВИК майстора, паркетаджии, фаянсаджии, майсторите за вратите, за климатиците и отопл. тела, и т.н.“

„Ще си позволя да дам приятелски съвет – не допускайте да имате неотваряеми крила на прозорците, има защо.“

 „Ел. инсталация се прави в тръби. Впоследствие кабели, жици, антени и т.н. се сменят и се добавят нови през разпределителните кутии или през самите контакти (разглобяват се и се открива достъп до тръбата), без къртене. За съжаление, много хора просто не го знаят, та да се сетят да го поискат от майсторите си.“

„От моя опит мога да споделя:
– няма излишен контакт… Помислете грубо поне къде ще са масите, тв, ел уреди, за да има контакти. Колкото и да предвидите, да има поне още един на стая и поне още 3 в хола.

– плъзгащите прозорци са по-несигурни срещу крадци, по-трудно се чистят и изолират по-малко топло и студено.“

„Навсякъде сме с гипсокартони, но за да не забравим къде са и ако нещо се наложи, снимахме всички стени с разположението на кабелите още преди да сложим картона. Вече доста години снимките се пазят в компютъра, досега не се е налагало, но знае ли човек…
Винаги боядисваме без мебели, имаме някаква бегла идея как искаме да изглеждат стаите, първо избираме цветовете на стените и таваните и след това търсим мебели. “

„Идеята, като се избира цвят на стените, не е първо да се обзаведе реално, защото после боядисването става много сложно. Човек просто трябва да има някаква идея какви цветове и стил мебели ще ползва, т.е. е хубаво да сте пообиколили мебелните магазини, да сте си набелязали някакви неща, да вземете мостри, ако е възможно, от харесаната от вас тапицерия и материали… и тогава вече лесно се избира цвят. В краен случай, боядисвате всичко в нещо по-неутрално на първо време и след година-две, като се понатрупа мебелировка и се види кое, къде и как, тогава да си освежите с подходящите цветове. “

Затова се взимат мострички от боята и се носят на място по съответните стаи. Един съвет от мен – вместо да мажете по стените и после да рискувате тестовата боя да прозира изпод постоянната, намажете две ръце от нея на големи бели картони и оставете да изсъхне. Така може буквално да местите боята по всички стени на стаята, горе и долу, и да видите как ще изглежда отвсякъде.“

„В районите с твърда вода е добре да се помисли за система за омекотяване на вода. Когато се положат плочките, е трудно да се намери място за такъв уред.“

„…освен контактите е важно да предвидим и точното място на осветителните тела, ключове и изводи за интернет и телевизия.“

„Другото, за което се сещам, е посоката на отваряне на вратите. Може да изглежда смешно, но като се поръчват врати, не всеки се замисля. Би трябвало майсторите да кажат, но невинаги мислят и те. Скоро гледах такъв апартамент. Като се отвори вратата на банята, запушва вратата на спалнята. Не да не е имало място, банята беше достатъчно голяма, за да се отваря вратата навътре. Просто на някой му е било все едно или е сбъркал.“

„За нас контактите бяха едно от най-лесните неща. Като знам как в старото жилище все не ни достигаха и как ме дразнят мотаещите се кабели на разклонителите, много бяхме мислили къде и по колко трябва да има. За кухнята например си изброихме всички уреди: печка, хладилник, кафемашина, микровълнова и т.н., знаехме горе-долу кое къде ще се намира и така избягнахме и положението някой контакт или ключ да се озове зад мебел.“

– ако приобщавате тераса към помещение, помислете за изолация, ако терасите под и над вас са открити.
– ако на тази тераса ще има хладилник, не е необходимо да има прозорци от край до край – излишно слънцето ще напича хладилника, така че началото на прозореца следва да започва от края на хладилника.
– къртенето на мозайка е времеемко и скъпо и ако нямате сериозни разлики в нивата на стаите – мозайката се надира и се лепи върху нея.“

Още полезни идеи и съвети може да откриете в едноименната тема За какво да помислим, преди да започнем с ремонта.