През есента на 2020 година, на фона на пандемията от COVID-19, въпросът за противогрипните ваксини е особено актуален. Трябва ли да се ваксинираме, кога, къде и как – това са въпросите, които си задават много от нас.

Според данни на СЗО на усложнения от грипните вируси са подложени най-много хората с хронични заболявания, възрастните над 65 години, малките деца и бременните жени. Дори при здравите хора грипът може да причини много негативни за здравето последици: пневмонии, бронхити, сърдечносъдови и неврологични проблеми. Даже тези, които прекарват грипа без тежки последици, са принудени да нарушат ритъма си на живот поне за седмица, след което следва дълъг период на възстановяване.

Най-бързият и лесен начин за профилактика на грипните вируси – това е ваксината.

В темата Противогрипна ваксина сезон 2020/2021 потребителите на форума обсъждат подробно тази тема: за и против ваксинирането, сравняване на различните видове ваксини, от каква възраст могат да се ваксинират децата и куп други въпроси, които ни вълнуват в момента на вземане на решение.

„Тази година ще се ваксинираме всички, именно заради Ковид. Само за детето още се колебая, защото досега не ѝ е слагана противогрипна ваксина.“

„Не. Никога не се ваксинираме за обикновен грип, тази също няма да сложим.“

„Аз се ваксинирам по принцип, а тази година със сигурност ще го направя. Просто възможността да намаля колебанията какво ме е пипнало не е за изпускане.“

„Аз си слагам противогрипна ваксина от две години. Преродих се!
Преди това карах гриповете много тежко. Сега ги карам като лека настинка.“

„Аз нямам особено голям опит с ваксините, тъй като от 12 години не съм си слагала. Миналата година мъжът ми си сложи за първи път, след като по-предната година изкарахме и двамата доста сериозен и продължителен вирус, изпихме по 3 антибиотика, а накрая той стигна и до болница с пневмония. Миналата година през октовмри още не беше спрял да кашля и понеже детето все носи вирус след вирус от ДГ и не успявахме да се оправим, реши да се ваксинира. Нямаше никакви странични ефекти, не се разболя от грип през сезона, а обичайните настинки си ги изкарахме пак, разбира се.“

„Винаги се ваксинираме вкъщи. Ползите са не само за ваксинирания, ами и за тези около него. Когато има достатъчно на брой ваксинирани – ползите са за цялото общество.“

„За дамите, които са бременни или кърмят – ползата от ваксината не е само за вас, а и за бебето. Тоест антителата, които се образуват, преминават в кърмата и през плацентата и имунизират (донякъде) бебето.“

„Съдържанието на двете ваксини (щамовете, които покрива) са едни и същи. Разликата идва от технологията на производство. При едната се използва цял инактивиран антиген, докато при другата е инактивиран и фракциониран (буквално нарязан). Това значително улеснява „представянето“ на антигена на имунната система, а оттам и по-пълен имунитет.“

„Никой от семейството ми не мисли да се ваксинира. Обикновено като мине действието на ваксините, се разболява човек още по лошо. Пием си витамини и организма по естествен начин се справя с вирусите.“

„Тежко изкараните вируси след ваксина са просто случайност. Няма медицинско обяснение за това.“

„Важно е да се внимава и човек да е здрав преди ваксинирането и 2 седмици след това.“

„Консултирах се с личната ми лекарка. Тя ми каза, че ваксината пази от грип и че няма как да разчитам на 100%, че ще ме предпази от стандартните вируси, които върлуват успоредно с грипа. Каза, че хората, които са боледували след ваксиниране, със сигурност са щели да си ги боледуват и без ваксината.“

„На ваксината са ѝ нужни около 20-ина дни за създаване на имунитет, не е нужна изолация. Трябва в момента на ваксинирането и 10-ина дни преди него да не сте имали неразположения, температура, изобщо никакви здравословни проблеми. Тя ни предпазва от определени щамове, които се предполага, че ще има през предстоящата зима /ако все пак се заразим, то се изкарват леко/, не пази от простуда, настинка и т.н..“

„Днес взех ваксини за целия ни офис. Ще се ваксинираме поредна година всички. Откакто слагам, почти не боледувам. Миналата година само една хрема ме мъчи три-четири дни и това беше, повече не се разболях. Ще убедя мъжа ми да се ваксинира, за детето само не знам още.“

„За първа година ще се ваксинирам против грип. Надявам се да има ефект, последните две зими пих антибиотици. Трябва да започнем да уважаваме собственото си здраве, както и това на околните. През годините съм се нагледала на какви ли неща. Колеги идват болни на работа, взимат болните си деца от детска градина и ги водят в офиса. Разбирам, че обратното коства финанси, но това си е чисто разпространение на зараза.“

„Повторно поставяне на противогрипна ваксина след месец, е препоръчително не само за деца, но и за  възрастни, които за първи път се ваксинират.“

„Относно повторното слагане на ваксина педиатърката обясни, че е само за дацата, понеже възрастните, дори да се ваксинират за пръв път, са се срещали с голяма част от вирусите и имунната им система може да изгради антитела от еднократна доза.“

„Реакциите на мястото на инжектиране са напълно нормални за всяко лекарство, което се инжектира. При ваксините тези реакции се дължат на чисто механичното раздуване на мускулната тъкан при инжектиране. Наистина при дамите се получават по-често заради по-тънък епидермис. Може в такъв случай да се използва и по-тънка игла от включената в комплекта. Това състояние, което прилича на втрисане, се дължи на активиране на имунната система и рязкото увеличение на сигнални молекули, наречени цитокини. Винаги можете да съобщите на производителя за това, което сте изпитали.“