Новата учебна година започна, а с нея и въпросите на много родители как децата да се хранят здравословно, когато са на училище. Много често малчуганите не харесват храната, която се продава в училище или посягат към нездравословен и висококалоричен фаст фууд.

Кутиите за обяд са прекрасен вариант да предложите на детето си здравословно, питателно и балансирано меню.  Представяме ви няколко идеи и препоръки за апетитни детски менюта, с които ще внесете разнообразие в детските кутии за обяд.

* Автор на всички снимки в настоящата статия е потребителката Morena.

„Аз слагам само неща, които могат да се хапват на стайна температура като печено месо, кюфтенца, омлет, едри маслини, пръстенчета царевица, плюс цели сурови зеленчуци, удобни за хапване с ръка (чери домати, чушки, морковчета). Месото, ако го приготвиш и нарежеш на тънко, като шунка, е ок.“

„Приготвям омлета като минихапки. Разбивате яйцата и добавяте ситно нарязано това, което искате да сложите в омлета – сирене, кашкавал, шунка, гъби или каквото друго сте решили. Разпределяте сместа в силиконова форма за бонбони или миникексчета. Като ги изпечете, имате хапки с формата на бонбон, които се ядат много лесно и изглеждат страхотно. Най-хубавото е, че не залепват за формата и не се разпадат.“

„Много години приготвях на децата храна в кутии и си бях направила менюта, които редувах. Ако имаше остатъци от вечерята предния ден, които могат да се ядат и студени, слагах тях. Много често имаха резени домати и краставици, както и маслини, и сирене, защото много обичаха такава салата. Слагала съм и ягоди, малини и боровинки, пъпеш, диня, череши. Всеки ден имаха плодове в кутията. Печах и сладки хлебчета уикендите, от които пращах в кутията в понеделник. Кренвирш в хлебче и варени макарони с песто също бяха популярни. Малки кюфтенца с размера на топчетата в едноимената супа, също много се харесваха от децата. Правих им шишчета с такива кюфтенца, чери доматче и парче кашкавал, наредени едно след друго.“

„Откакто правя кутиите за обяд, съм по-организирана и планирам седмичното меню. Отделям малки порции от приготвената вечеря, които после слагам в кутията за детето. На сутринта избягвам сутрешния стрес, защото просто слагам готовата кутия в раницата.“

„Всяка кутия има различни отделения за пресен плод или зеленчук, протеин, полезни мазнини и въглехидрати и съм сигурна, че детето не преяжда или не остава гладно.“

„Винаги се старая да приготвям цветна и добре аранжирана храна. По този начин научих дъщеря си да яде броколи, спанак и други зеленчуци, които преди това не искаше да опита.“

„Вдъхновена от сандвичите на шишчета, за утре направих и аз моя версия. Редувах миникюфтенца с чери доматче, парченце домашен кашкавал, кисела краставичка, маслинка без костилка, хапка кето хлебче.“

„Някои неща като огретен или малки кюфтенца, които са подходящи, ги приготвям с останалата храна, просто пека в малки съдове, също от предната вечер. Като цяло си планирам така, че сутрин да не ми отнема повече от 10-20 мин.“

„За супа ползваме термоконтейнери. Държат топло поне 6-8 часа. Понякога за обяд се оплаква, че ѝ е гореща супата, която кипвам сутринта. Досега течове не е имало – ползва я първокласничка, а баща ѝ също има такъв контейнер.“

„Готвя сутринта. Предния ден си правя заготовки (всичко, което може да се подготви по-отрано) за сутрешното готвене за кутиите и така то обичайно е бързо и лесно. Искам да сложа прясно приготвена и топла храна, която пък се носи в термочанта.“


Не забравяйте да посетите специалната лендинг страница на BG-Mamma Отново на училище, която обединява актуално потребителско съдържание, свързано с подготовката на учениците и техните родители за новата учебна година.