Вече официално е септември – месецът, изпълнен с вълнения за родители и ученици. Ако децата изгарят от нетърпение да се видят отново с приятелите си и да изучават любимите си предмети, то вълненията на майките и бащите са от малко по-различен характер. За родителите често периодът непосредствено преди старта на учебната година се оказва доста стресов. Подготовката за влизането в клас често включва реорганизация на детската стая преди първия учебен звънец.

В група „Нашият дом“ в BG-Mamma редица родители съпреживяват емоциите покрай обзавеждането и подредбата на детската стая. Ако и на вас ви предстои кардинален, козметичен ремонт или обикновена реорганизация, прочетете част от техните съвети.

„В една детска стая винаги цари хаос и има много разпилени по пода дреболии. Затова използвам разделители за малките неща и така изглежда по-подредено. За разделител ползвам поставките за прибори, които се продават в магазините за домашни потреби.“

„Винаги застилам леглото с шалте или одеало отгоре, защото децата често играят на земята, а после лягат върху чаршафите със същите дрехи.“

„Предпочитам ниските легла за децата. Това, което е най-неудобно при високото или двуетажно легло, е смяната на чаршафите и оправянето му всеки ден. В момента сме с двуетажно легло и ми е трудно всеки път, когато трябва да сменям чаршафите на горния етаж. А и на детето гледам, че му е доста неудобно да го оправя. Да не говорим за слизането рано сутрин по стълбата, когато още му се спи и не се е разсънило хубаво.“

„Прекалено ярките цветове не са особено подходящи за детска стая според редица психолози. Бях чела някакви статии кои цветове са добри и кои не са. Все пак, ако цветовете се съчетаят добре и ако детето участва в избора на обзавеждането, включително и на акцентите като шалтета и щори, то дори да е по-пъстра стаята, няма да тежат цветовете. Повечето от тях развиват фантазията, творческото мислене, създават весело усещане.“

„Някои казват, че подлакатънците на ученическия стол създават удобство, а други, че развалят стойката на детето. Затова избрах вариант с подлакътници, които се свалят и така реших проблема.“

„Моят съвет е, ако има място, да се слагат по-големи бюра. Дори децата да са малки. Дори да се ремонтира и актуализира стаята на даден етап, няма смисъл всичко да се сменя. А определено не е удобно да се учи/работи без достатъчно място.“

„Когато правех детската стая, купих по-големи шкафове, в които да прибирам играчките и книжките на детето. Така след време останаха свободни рафтове, които впоследствие да използваме за учебници.“

„Съхранението на играчките е много лесно в удобни и големи кутии. Вкъщи сме с такива. Някои дори са направени с колелца за по-удобно придвижване. Лесно се прибират обратно и само дърпаш кутията до някой ъгъл.“

Ако искате да прочете още вълнуващи теми, свързани с подготовката за училище, посетете специалната страница в BG-Mamma „Отново на училище“.