Подготовката на първокласника за училище е важна и отговорна задача за всеки родител, макар и наситена с куп положителни емоции. Не само трябва да се купи всичко необходимо от списъка, но и да се изберат най-удобните и функционални пособия.

За пета поредна година BG-Mamma стартира специалната лендинг страница Отново на училище, която обединява актуално потребителско съдържание, свързано с подготовката на учениците и техните родители за предстоящата учебна година.

Най-труден е изборът на ученическата раница. Той трябва да се обмисли внимателно, като е важно да се отчетат не само задължителните ергономични характеристики на изделието, но и детските претенции относно дизайна – все пак малкият ученик трябва да ходи с желание на училище. Стилът на раницата, който детето си избира, е част от неговото самоизразяване. Ако родителите не се съобразят с неговите изисквания, то ще изпита психически дискомфорт, което може да се отрази на желанието му да ходи на училище, да се учи добре, да общува пълноценно с останалите деца.

Ето какви мнения и съвети споделят помежду си родителите на бъдещите първокласници в темата Каква раница за първокласник? в опита си да бъдат полезни едни на други при избора на най-подходящата марка и модел за своето дете:

 „За раницата много се чудех дали предварително да купуваме, но явно ще трябва. Наблюденията ми са, че сериозно се залага на суетата (разбирайте някакви суперскъпи артикули), а реално децата ги интересува повече десенът на раничката, отколкото нещо друго…, а пък най-малко цената.“

„За втори път имам първокласник, със сина ми беше много по-лесно преди време – нито избор имаше голям, нито претенции. С дъщеря ми е друго – харесала е около 50 модела раници онлайн и май ще трябва на живо да ходим да гледаме. Тя много иска да е кутия, но на мен като на една препатила вече майка, ми се струват неудобни.“

„Кутията е удобна, единствено ако дъщеря ви си я носи сама. То това е идеята ѝ – всичките уплътнения и презрамки са направени за удобство на детето, на възрастните само пречат. Ако вие ще носите кутията (било то на ръка, или на гръб), изобщо няма да ви е удобно.“

„Важното е на детето да му е удобно да си слага и изважда нещата от раницата. Спор няма, че това става най-лесно от твърдите тип кутии. И трябва дължината да е поне 39 см, за да събира и блокче, а и ширината да е над 35 – да има място за кутия, бутилка. То е ясно, че ние родителите ще ги носим. Те от 1 до 4 клас са в една стая. Не ходят по кабинети.“

„Според мен формата има значение. Тази, която купихме миналата година, е доста широка в долната част, но горе много се стеснява и за класьори и папки не е подходяща. Иначе кутията за училище е двайсет литра и половина. Миналата година в дните с английски и математика беше пълна, но с подреждане всичко побираше – четири учебника от по стотина страници, две учебни тетрадки, дневника на класа (около 50 страници) (всичко това офсетова дебела хартия), тънка папка за листа, несесер и кутия за хранене.
Във всеки случай мисля следващите три-четири години да не купувам раници. “

„Хоризонталните чанти ги харесвам, защото мисля, че ще е по-лесно на детето да си вади и прибира нещата и няма всичко вътре да става на топка и да се мачка. Нашите чанти в първи клас бяха такива и по мои спомени си бяха добре.“

„В първи клас ще са с папки тип джобче с копче и основно за това се насочих към класически тип ученическа чанта. И сякаш ми се струват по-удобни (голямата дъщеря също беше с такава чанта).“

„Раница с колелца не бих взела никога. Първо, че тези колелца тежат допълнително, второ – цапат се, как да метнеш тая мръсотия на гръб, ако се наложи, трето – стават само за идеално равна повърхност, в противен случай се връщаме на аргумент 2, и четвърто – отричат се от ортопедите, защото позата при влаченето им е съпроводена с усукване на гръбнака, по-вредни са, отколкото да метнеш раница на гръб.“

„Без колелца. Излишно тежки, излишно скъпи. Децата ходят на училище от есен до късна пролет. През голяма част от времето вали или е кално. Няма да ви кажа какво става с тия колелца. А за килограмите на детето не се притеснявайте. Така или иначе тая раница в по-голямата част от времето ще я носите вие. Така че аз избрах нещо шаренко и здраво, около 60 лв. Не се отплесвайте в анатомични, ортопедични и прочие дивотии. Карам детето с кола, защото училището ѝ не е близо. Аз нося раницата до колата, после слизаме, отиваме до вратата на сградата и там ѝ я давам. Тя я носи само 20 м по коридора, докато влезе в стаята. На връщане по същата процедура.“

„Има два типа родители – такива, които носят раницата на децата, и такива, които не носят.
За тези, които не я носят, раници от нисък клас не са вариант. Те трябва да са със стабилен гръб, да имат регулиране на гърба (защото децата са различна височина), да имат катарама отпред на презрамките, за да не се свличат същите, и да е мерена на място.

При другите, които те ще носят раницата, няма особено значение, защото те я носят на едно рамо. Повече виждам от втория вид.

Колкото до учебниците – в първи клас всичко е с малък формат, така че всякакъв размер е ОК. В следващите класове децата рядко ползват папки. Аз лично бих показала на детето и бих оставила то само да избере.“