Повишеното изпотяване създава много проблеми. В летните жеги ситуацията се влошава многократно. Как да избегнем тази неприятност?

Специалистите съветват: преди да започнем да се борим с изпотяването, задължително да се консултираме с лекар. Понякога хиперхидрозата (повишеното потоотделяне) е признак за някои сериозни заболявания. В такива случаи е важно да се лекува основната болест, а това не може да се осъществи без медицинска помощ. Но в много случаи прекомерното изпотяване е просто особеност на организма.

Сама по себе си потта няма мирис, но когато попадне върху кожата или дрехите, става благоприятна среда за развитие на бактерии.

Обикновено борбата срещу миризмата и петната по дрехите започва с различни медицински средства и дезодоранти. Като евтина и безопасна алтернатива могат да се използват и проверени народни средства.

В темата Как и с какво да премахнем неприятното потене под мишниците? можем да почерпим опит и съвети за домашни рецепти, препоръчани от потребителите на форума:

„Домашен дезодорант:

  1. Масло от ший (shea butter)
  2. Кокосово масло
  3. Ароматни масла (от тези, малките бутилчици)
  4. Сода
  5. Царевично нишесте (аз не слагам)

Маслото от ший и кокосовото такова се разтопяват на водна баня. Пак на водна баня в едно съдче слагате: 2 с.л. кокосово масло; 3 с.л. масло от ший; 3 с.л. сода; ако искате да сложите царевично нишесте, слагате 2 с.л; капки от различни аромати в зависимост от това как искате да мирише – портокал, градински чай, лавандула.

Не е нужно водата на водната баня да е завряла, даже е желателно да не е. За 2 минути разбърквате всичко, колкото да стане хомогенна смес, и го слагате в кутийка. След като поизстине, ще се втвърди. Понякога прекалявам със содата и започва много да се рони дезодорантът при намазване. Ако това не ви е приятно, го слагате пак за две минути на водна баня и добавяте малко от маслата. Целта е да може да се намаже, но все пак да не пада половината на пода…“

„Потвърждавам, че действа безотказано. Намалява потенето и елиминира миризмата. Аз го правя в опростения вариант и понеже е лято, нищо не разтопявам на водна баня (кокосовото масло се втечнява при 26 – 27 градуса), направо смесвам: 3 с.л. кокосово масло + 2 с.л. сода за хляб + 2 с.л. царевично нишесте. Тези количества могат леко да варират според консистенцията, която желаете да постигнете, но ползвайте и 3-те съставки, за да има ефект (царевичното нишесте обира влагата и аз лично не бих го проспуснала). Получава се кремообразна суспензия почти без аромат, която лесно се маже под мишниците. Масла не слагам, понеже предпочитам да не ми се смесват миризмите с парфюма, но вие можете да ароматизирате по ваш вкус.“

„Да докладвам – направих дезодоранта (добавих лимонова трева за проба в моя вариант), но пропуснах царевичното нишесте – което веднага ще го поправя, но наистина има ефект.“

„Да допълня: в моя случай не се рони, защото не съм сложила нишестето, само изчаквам да попият маслата. Стига съставките да са в добро съотношение, мисля, че не би трябвало да има проблем.

Още едно допълнение: съхранявам дезодоранта в стъклено бурканче – не мисля, че може да се ползва кутийка от сух дезодорант, заради субстанцията.“

„Моята смес си стои в една малка порцеланова паничка (в която я и приготвям). В гилза от/за стик, според някои блогърки, става да се съхранява на стайна температура, но само във варианта, който съдържа масло от ший. Ако е само с кокосово масло, ще трябва да се охлади леко, да се излее в гилзата и да се съхранява в хладилник (поне аз само така го виждам да стане). Есента/зимата ще видя как ще се държи сместа на по-хладно и ще пробвам този вариант.“

„Обтриване със сода за хляб (и изплакване). Решава проблема с миризмата за няколко часа и е безвредно.“

„Срещу неприятната миризма действа най-обикновена сода бикарбонат, слага се малко количество като пудра след измиване и подсушаване, дори и след обилно потене няма миризма“

„След душ потърквам и тя си пада, не съм забелязала да оставя следи. Предполагам зависи от количеството, аз изсипвам на око, но няма дори 1 ч.л. със сигурност, т.е съвсем малко. Мисля, че въобще не се задържа по кожата.“

„Днес четох , че натъркването с картоф на проблемните места има резултат, но ми е странно няма ли да оставя следи по дрехите и кожата.“

„Ако не носите много черно – бебешка пудра, но се нанася внимателно и се чака да попие и се маха излишното…“

„Като натурално средство против изпотяване на ходилата се препоръчва баня с дъбови кори, които също съдържат салицил. Чувала съм, че е много ефикасно и може би ще върши работа и за други части от тялото, например с обтриване. Също може да се опита със стипца, някакъв натурален дезодорант или талк за тяло. “