Великден е най-големият и светъл християнски празник, празнуван от милиони хора по света. Един от символите на Великден са боядисаните яйца – забавен ритуал, който носи радост и усмивки за малки и големи. По традиция яйцата се боядисват рано сутрин на Велики четвъртък или през Велика събота преди празника.

Чудите ли се как да направите яйцата си още по-красиви и интересни?
Има безброй начини и техники, с които да сътворите класически или по-нетрадиционни великденски яйца.

Потребителите на BG-Mamma са винаги готови да споделят своя опит и да помогнат с най-оригиналните и живописни техники за боядисване, с които ще очаровате и своето семейство.

„Съберете повечко люспи от лук. Увийте суровите яйца в люспите и завържете в стари чорапи, от по-тънките. След това варите 10 минути в синя боя. Когато махнете люспите, получавате мозаечни яйца. Основният цвят е наситенозелен, изпъстрен с жълто-кафяви неправилни петна, на места може и синьо да стане. Яйцата стават различни, според количеството люспи, къде колко боя е достигнала и къде колко са пуснали самите люспи.“

„Аз правя яйцата с листенца – може да използвате всякакви, каквито имате под ръка, само имайте предвид, че трябва да са по-дребни, за да изглеждат по-добре отпечатани на яйцето. Необходим ви е също и стар чорапогащник. Отрязвате парче от чорапогащника, поставяте листото върху суровото яйце, увивате чорапогащника около яйцето, като внимавате да не смачкате листото и завързвате здраво с конец. След това поставяте яйцето в разтворената боя и изчаквате да се боядиса според инструкциите. С помощта на ножица внимателно отстранявате чорапогащника и яйцето е готово.“

„Баба ми боядисваше яйцата в мрежички от потник, слагаше тревичка и ги поливаше от четирите страни с различни цветове. Други пък взимаше памук, разпръскваше различни капки от цветовете по него и завиваше яйцата. На децата ни даваше по една свещ да рисуваме върху небоядисани яйца и после ги топяхме в бои. Това са класиките от едно време. Не е кой знае какво, но за мен и до сега това си остават най-красивите яйца.“

„Опитвала съм техника с парчета от стари дантели – става много красиво и нежно, особено, ако използвате пастелни бои и бели яйца. Взимате яйцето, увивате го в дантелата и го поставяте в разтворената боя. Изчаквате да престои според инструкциите на опаковката на боята.“

„Приготвятм яйцата най-често с парче памук. Върху памука се накапва от боята – може да използвате и различни цветове. Завивам яйцето и го оставям за около 10 минути.“

„Любимата ми техника е декупаж. По-пипкаво е, но яйцата станат невероятно красиви и уникални. Избирам различни красиви салфетки и ги изрязвам много внимателно с ножица. Трябва да се използва само най-горният пласт на салфетката. Отделям белтъка на едно яйце и го разбивам (но не на пяна). След това, с плоска четчица, се намазва свареното яйце с разбития белтък и внимателно се поставят изрязаните елементи от салфетката. Яйцето се оставя настрани, за да издъхне добре.“

„Баба ми „шареше“ яйца с писалка и разтопен пчелен восък. Рисува се върху студени яйца и восъкът се втвърдява върху черупката. След това баба ми вареше яйцата заедно с боята. От топлината восъкът се разтапя и остават красивите орнаметни по яйцето. Чувала съм за рисуване и със свещичка. Има комплекти за писане на яйца. Съдържат писалка, восък и книжка с примерни картинки. Писалката е парче дърво, което има метална малка фунийка в единия край. Слага се малко восък вътре и се разтапя на свещ. С разтопения восък се рисува.“  

„Тази година смятам да пробвам нова за мен декорация – с тъничко канцеларско ластиче се обвиват яйцата в произволна посока, колкото пъти позволи еластичността. След това се потапят в боята. Накрая ластикът се отстранява. Получават се небоядисани линии в неравномерна мрежа. Добре стои на по-светли яйца и по-наситена боя.“