Отново е пролет – това прекрасно време от годината, в което всички изведнъж се втурваме да обираме паяжините по таваните, да подреждаме рафтовете, да изхвърляме нещата, които сме натрупали с цел „ако някой ден ми потрябва“… Или накратко – да се заемем с Голямото пролетно чистене.

Да почистим и подредим целия дом е невероятно сложна задача, затова е добре да включите в нея всички членове на семейството. Прегледайте нашия списък с изпитани от потребителите на форума полезни съвети, пуснете си бодра и стимулираща музика и се захващайте за работа!

Ето как можем да почистим:

Прозорци и стъклени вратички

„Бяла дограма се почиства с магическа гъба.“

„Купих си мокри кърпи, от тези за универсално почистване в домакинството. Много са готини – огледала, стъклени полици блеснаха, че даже почистих и петната в коридора по стената, където малкият син беше изцапал при събуване. Ключовете на лампите забърсах също успешно.“

„На село имаме камина с водна риза. Стъклото ѝ се цапа от огъня вътре. Чисти се успешно с намокрен и изцеден вестник или домакинска хартия, натопени в малко пепел от камината. После със суха хартия. С какви ли не препарати съм чистила стъклото, защото обичам да гледам огъня, но от този метод по-лесен и бърз няма. Прави се обаче, когато стъклото е напълно изстинало.“

Пердета

„Накисвам пердетата с вода, в която разтварям пакетче сода бикарбонат за няколко часа. След това пера в пералнята. Пердетата ми в кухнята са на 40 години и изглеждат снежнобели. А в кухнята пуша, готвя и т.н.“

Петна по стени и мебели

„Надраскано/боядисано по ПДЧ-то на бюрата чистя с мокра кърпичка. Досега само един вид флумастер не излезе, но се изчисти с магическа гъба.“

„При мен петно от червено вино изчезна със слаб разтвор на белина. Стените са бледооранжеви. След като изсъхна, не личеше къде е било изцапано. Нямаше изсветляване на цвета на стената от белината. Опитайте на малък участък с грубата страна на гъба за миене на съдове.“

„Мухъл като се появи зимата, почиствам със сода и оцет… Оставям да престои, след това с влажна гъба минавам.“

Петна върху дрехи и обувки

„Синя боя от дънки върху бял кожен диван почистих с памуче, напоено е тоалетно мляко.“

„Петно от мазнина или нещо, съдържащо такава, посипвам с талк. Стои една нощ и изтупвам. Няма грешка.“

„При изпиране необработеното петно се фиксира. Дългогодишен опит имам с намокряне на петното със студена вода и със сапун, след това разтърквам с ръце, сякаш го пера. Накрая в пералнята.“

„Пробвайте с обезмаслител върху якето. Малко да постои, после пак пръскаш и переш.“

„Магическите гъби чистят перфектно белите подметки на кецовете, преди перях целите, сега минавам само подметките.“

Фурни, котлони и съдове

„Аз напръсквам, оставям известно време, след това изтривам с гъба няколко пъти до чисто, подсушавам с домакинска хартия, но фурната ми няма някакви наслоени замърсявания. Просто като пръска нещо при печене, след това изчиствам. Не мисля, че някаква химия се задържа, та чак в храната да попадне.“

„Аз след чистенето с препарат слагам една малка тавичка с вода и оцет и я пускам за 20 минути, после оставям вратичката отворена за няколко часа.“

„Точно тавичката с оцет и забърсване редовно – фурната никога няма наслоявания.“

„Споделям една хитринка – тел за съдове изобщо нямам. Ако по някоя тава има силно загоряло, намачквам парче станиол за готвене и го търкам с него. Става екстра, а и понеже станиолът е мек метал, не драска. За много фини замърсявания (например понякога се появяват едни такива петна като оксидация и не ги маха ни гъба, ни миялна) ползвам препарат и търкам с хартия. И с тези два метода никаква нужда не изпитвам от още една натурия около мивката.“

„Аз също не ползвам тел. Има почистваща паста, с която търкам, ако има нещо по-загоряло. С нея минавам понякога и керамичните котлони.“

Ютии

„Ютията не трябва да е гореща, когато се почиства с тези стикове. Опитайте да я загреете на най-слабата степен и ще се получи.“

„Аз почиствам с влажно парцалче, посипано със сода бикарбонат. Ютията леко топла.“

„Затоплете леко ютията и първо пробвайте със салфетка, колкото може. Може и всичко да падне. Каквото остане, както е топла, с парцалче, напоено с ацетон.“

„Върху загрятата ютия се натърква сух сапун и после върху кърпа, на ръба на дъската или шкаф се остъргва сапунът.“